امام صادق(ع) : هیچ معجزه‌اى از معجزات انبیاء نیست مگر اینکه خداوند آن را به دست حضرت قائم(عج) براى اتمام حجت بر دشمنان ظاهر خواهد کرد
آخرین اخبار
صفحه اصلي > ادبی هنری 
اخبار > برداشتی متفاوت از واقعه عاشورا در نمایش ˝دل آخته˝
 


64015_635833513304056278_l.jpg
برداشتی متفاوت از واقعه عاشورا در نمایش ˝دل آخته˝
کارگردان نمایش ˝دل آخته˝ می‌گوید داستان نمایش در روز ششم محرم سال ۶١ هجری می‌گذرد و بازگوکننده اتفاقات قبل از واقعه عاشورا در بازار آهنگران کوفه است.

جلال خباز با بیان اینکه نمایش "دل اخته" برداشتی متفاوت از واقعه عاشورا است، در خصوص چگونگی شکل‌گیری این نمایش به خبرنگار تئاتر هنرآنلاین، گفت: سال‌ها پیش در مطالعات خود در رابطه با واقعه عاشورا به مطلبی برخوردم که در آن نوشته بود نوشته بود روز ششم ماه محرم در آن سالی که واقعه کربلا به وقوع می‌پیوندد بازار آهنگران کوفه رونق شدیدی می‌گیرد. این موضوع جرقه‌ای به ذهن من زد که این ادوات جنگی که در روز عاشورا استفاده شده است بالاخره از جایی تأمین شده است و به همین دلیل قصد داشتم از این زاویه به ماجرای کربلا نگاه کنیم و این موضوع را با محسن جسور نویسنده این متن نمایشی در میان گذاشتم و او هم این سوژه را پرداخت کرد.

او با اشاره به فضا و موضوع نمایش ادامه داد: داستان نمایش در روز ششم محرم سال ۶١ هجری می‌گذرد و بازگوکننده اتفاقات قبل از واقعه عاشورا در بازار آهنگران کوفه است که به واسطه سفارش بی‌شمار شمشیر، نیزه و تیر برای مقابله با امام حسین (ع) رونق گرفته است و روایت آهنگری به نام اباعفیف است که پسر کوچک خود را سال‌ها قبل برای فراگیری علم و جنگاوری به مدینه نزد امام حسین (ع) فرستاده است و اکنون غافل از پیمان گذشته خود و اینکه هیزم به آتش چه قائله‌ای می‌ریزد درگیر زروزیور دنیا شده است. تا اینکه پسرش از راه می‌رسد و خبر می‌دهد که حسین (ع) تنهاست و به نوعی به کار او اعتراض می‌کند...

خباز همچنین با اشاره به چگونگی فرم و اجرای نمایش خاطرنشان کرد: ادبیات این نمایش به شکل کلاسیک است و برای اجرا یک دکور رئال را در نظر گرفتیم و شیوه اجرا هم به شکل رئال است. کل نمایش در یک پرده اتفاق می‌افتد و تعویض صحنه نداریم. همچنین به دلیل محدودیت‌ها و شرایط تولید مجبور بودیم این نمایش را با پرسوناژهای کم به صحنه ببریم.

این کارگردان تئاتر با یادآوری این نکته این نمایش برای عموم رایگان است، بیان کرد: با وجود اینکه چند روز بیشتر از اجرای این نمایش نمی‌گذرد، اما خوشبختانه استقبال تماشاگران شگفت‌انگیز بوده به گونه‌ای که تاکنون بالغ بر 600 تماشاگر را میزبانی کرده‌ایم.

نمایش "دل آخته" از ۲۱ تا ۲۹ آبان‌ماه هر شب ساعت ۲۰ در در فرهنگسرای ارسباران به اجرا در می‌آید. سعید بحرالعلومی، امیر رونقی، حسین میرزائیان، مسعود بهارلو در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج