امام صادق(ع) : هیچ معجزه‌اى از معجزات انبیاء نیست مگر اینکه خداوند آن را به دست حضرت قائم(عج) براى اتمام حجت بر دشمنان ظاهر خواهد کرد
آخرین اخبار
صفحه اصلي > ادبی هنری 
اخبار > تلخ‌ترین فیلم جشنواره 9 سیمرغ از داوران گرفت/ شبی که سایه حاتمی‌کیا بر جشنواره سنگینی می‌کرد +عکس
 


resized_4133703_171.jpg
مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر برگزار شد؛
تلخ‌ترین فیلم جشنواره 9 سیمرغ از داوران گرفت/ شبی که سایه حاتمی‌کیا بر جشنواره سنگینی می‌کرد +عکس
جشنواره فیلم فجر دوره سی و چهارم شامگاه پنجشنبه ۲۲ بهمن ماه طی مراسمی با معرفی برگزیدگان بخش های مختلف به کار خود پایان داد. این مراسم که جمعی از هنرمندان، مسئولان از جمله علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آخوندی وزبر مسکن و شهرسازی، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و ... به همراه با تعداد کثیری از علاقمندان و مشتاقان سینما حضور داشتند، با تلاوتی چند از کلام الله مجید و اجرای محمد سلوکی آغاز شد.

در ادامه پس از گزارش محمد حیدری دبیر جشنواره که طی نامه ای و با صدای ضبط شده وی به روشی نوین ارائه گردید، نماهنگ های حاوی روند اجرایی جشنواره و سخنان مدیران سینمایی کشور و نیز کلیپ های معرفی هیات داوری جشنواره، دریافت کنندگان سیمرغ و جوایز نقدی رشته های مختلف جشنواره امسال به شرح زیر اعلام شدند:

 

برگزیدگان بخش انیمیشن:
جایزه ویژه این بخش ضمن تقدیر از مجید اسماعیلی برای فیلم «پادشاه آب»، به حامد کاتبی برای کارگردانی فیلم «در مسیر باران» اهدا شد.

همچنین جایزه بهترین فیلم انیمیشن به محمدامین همدانی برای انیمیشن «فهرست مقدس» تقدیم شد. همدانی پس از دریافت جایزه عنوان کرد: امسال ۸ انیمیشن در جشنواره شرکت کرد و باعث شگفتی شد. دغدغه ما سیمرغ نیست و دغدغه‌مان دیده شدن است. مخاطب ما مسئولان فرهنگی کشور هستند.

وی ادامه داد: در سالی که انیمیشن نام داشت و «شاهزاده روم» با وجود بی‌مهری‌ها به خوبی فروخت و دیده شد، ۸ انیمیشن در جشنواره حاضر شدند، انیمیشن‌هایی که خودشان روی پای خودشان ایستادند. در زمانی که انیمیشن می‌خواهد خودش را ثابت کند، ما امیدواریم که به این بخش توجه بیشتری شود.

برندگان بخش «هنر و تجربه»:
از بین نامزدهای بخش «هنر و تجربه» شامل «چهارشنبه» به کارگردانی سروش محمدزاده، «سگ و دیوانه عاشق» به کارگردانی علی محمد قاسمی، «ممیرو» به کارگردانی هادی محقق، «نیم رخ ها» به کارگردانی زنده یاد ایرج کریمی و «یک شهروند کاملا معمولی» به کارگردانی مجید برزگر تندیس ویژه این بخش تقدیم شد به سروش محمدزاده برای کارگردانی «چهارشنبه».

دومین تندیس این بخش به زنده یاد ایرج کریمی تقدیم شد. مادر مرحوم ایرج کریمی کارگردان فیلم «نیم رخ ها» روی صحنه آمد و بعد از دریافت لوح تقدیر گفت: از برگزارکنندگان جشنواره و کسانی که فیلم را ساختند، تشکر می‌کنم.

برندگان بخش «سینماحقیقت»:
در بخش بهترین فیلم مستند، ضمن تقدیر از محمد شکیبانیا برای فیلم «زمناکو» سیمرغ بلورین به بهروز نورانی پور برای فیلم «A۱۵۷» اهدا شد.

محمدرضا اصلانی یکی از اعضای هیات داوران بخش مستند با بیان این که مستند «A۱۵۷ » را ستایش می کند، خطاب به حاضران گفت: می خواهم به نشان اعتراض به جنایاتی که در سوریه و علیه بشریت و قوم کرد اتفاق می افتد از جای خود بلند شوید. ما ملت ابراهیم هستیم و نژاد کرد نژاد اصیل ایرانی است، امیدوارم آینده ما بی ستم و در شادی بگذرد.

بهروز نورانی پور جایزه خود را به همسرش برای تحمل روزهای بحرانی ساخت این فیلم تقدیم کرد.

همچنین ضمن تقدیر از هادی معصومی برای فیلم «خان بی خان» سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به مهرداد اسکویی برای کارگردانی فیلم «رویاهای دم صبح» تقدیم شد.

در بخش بهترین دستاورد فنی و هنری ضمن تقدیر از مهدی آزادی برای فیلم «A۱۵۷» سیمرغ بلورین به رضا تیموری برای تصویربرداری مستند «اهالی یک طرفه» اهدا شد.

برندگان بخش «نگاه نو»:
سیمرغ بهترین کارگردانی به «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی رسید.

سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به محمدحسین مهدویان برای کارگردانی «ایستاده در غبار» رسید.

مهدویان پس از دریافت جایزه خود گفت: ما مانند حاتمی‌کیا هر روز متولد نمی‌شویم. امیدوارم قدر بزرگان سینمای ایران را بدانیم. حیف است که حاتمی کیا امشب اینجا نیست. من با رخصت از حاتمی کیا جایزه را با خودم می‌برم.

سیمرغ بلورین بهترین فیلم به سعید ملکان تهیه کننده فیلم «ابد و یک روز» رسید.

بخش سودای سیمرغ:
بهرام رادان که برای اجرای بخش اعلام برگزیدگان سودای سیمرغ به روی صحنه آمده بود گفت: همیشه قبل از برگزاری جشنواره همه دنبال نام‌های بزرگ بودند؛ اما امسال جشنواره پوست اندازی کرد و گمنام و با نام کنار هم هستند.

بهترین جلوه های ویژه میدانی و جلوه های ویژه بصری:
ایمان کرمیان برای فیلم «ایستاده در غبار» در بخش جلوه های میدانی سیمرغ بلورین گرفت.

همچنین سیدهادی اسلامی برای فیلم «بادیگارد» در بخش جلوه های بصری سیمرغ بلورین را دریافت کرد و سیمرغ خود را به حاتمی کیا تقدیم نمود.

بهترین چهره پردازی:
سعید ملکان برای فیلم «ابد و یک روز» سیمرغ این بخش را به خود اختصاص داد.

بهترین طراح صحنه و لباس:
محمدرضا شجاعی برای فیلم «ایستاده در غبار» سیمرغ گرفت.

بهترین صدا:
سعید بجنوردی و محمدرضا دلپاک برای فیلم «لانتوری» سیمرغ گرفتند.

محمدرضا دلپاک بعد از دریافت جایزه خود با بغض گفت: جایزه‌ام را به یدالله نجفی که الان ۲۰ روز است صدایش خاموش شده، تقدیم می‌کنم.

بهترین موسیقی متن:
محمدرضا علیقلی برای فیلم «امکان مینا» و «دختر» سیمرغ این بخش را از آن خود کرد و رضا میرکریمی در غیبت محمدرضا علیقلی جایزه او را دریافت کرد.

بهترین تدوین:
بهرام دهقانی برای فیلم «ابد و یک روز» سیمرغ گرفت.

وی پس از دریافت سیمرغ گفت: خوشحالم که امثال روستایی اجازه مرگ سینمای ایران را نمی‌دهند.

بهترین فیلمبرداری:
پیمان شادمان فر برای فیلم «خشم و هیاهو» سیمرغ این بخش را به خود اختصاص داد.

بهترین بازیگر نقش مکمل زن:
شبنم مقدمی برای فیلم های «زاپاس» و «نفس» سیمرغ گرفت و جایزه اش را به روح پدر مرحومش هدیه کرد.

بهترین نقش مکمل مرد:
نوید محمدزاده برای فیلم «ابد و یک روز» سیمرغ گرفت.

بهترین بازیگر زن:
پریناز ایزدیار برای فیلم «ابد و یک روز»


بهترین بازیگر مرد:
پرویز پرستویی برای بازی در فیلم سینمایی" بادیگارد" که سیمرغش را به ابراهیم حاتمی کیا کارگردان این فیلم اهدا نمود.

وی سپس جایزه خود را به پنج تن از هنرمندان سینمای ایران یعنی عزت الله انتطامی، جمشید مشایخی، علی نصیریان، محمدعلی کشاورز و داوود رشیدی تقدیم  کرد و گفت: من پرویز پرستویی بازیگر نقش «حیدر» در «بادیگارد» هستم. خالق بادیگارد ابراهیم حاتمی‌کیاست. خوشحالم که در هدایت و رهبری او توانستم ایفاگر نقشی باشم که اعضای محترم هیئت داوران آن را شایسته دریافت سیمرغ بلورین دانستند.

بهترین کارگردانی:
سعید روستایی برای کارگردانی فیلم «ابد و یک روز» سیمرغ گرفت.

جایزه ویژه هیات داوران نیز به هومن سیدی برای کارگردانی «خشم و هیاهو» رسید.


بهترین فیلم:
حبیب والی نژاد برای تهیه کنندگی فیلم «ایستاده در غبار» سیمرغ گرفت. جایزه این فیلم به سردار شهید حسین همدانی تقدیم شد.

همچنین سیمرغ زرین بهترین فیلم با نگاه ملی به نرگس آبیار برای فیلم «نفس» اختصاص یافت.

در پایان این مراسم محمد حیدری طی نامه ای از خانواده جاویدالاثر احمد متوسلیان تقدیر نمود و در عین حال حکم دبیری دوره سی و پنجم جشنواره فیلم فجر را نیز از ایوبی رئیس سازمان سینمایی دریافت کرد.

بر اساس این گزارش سیمرغ و جایزه تماشاگران مردمی نیز از مجموع ۵ فیلم اول به نامهای ابد و یک روز، بادیگارد، بارکد، ایستاده در غبار و آژدها وارد می شود به فیلم ابد و یک روز اختصاص یافت.

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج